Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Сейрофора загадкова, ксантоанаптіхія загадкова Seirophora contortuplicata (Ach.) Froden (Xanthoanaptychia contortuplicata (Ach.) S. Kondratyuk)

Seirophora contortuplicata (Ach.) Froden (Xanthoanaptychia contortuplicata (Ach.) S. Kondratyuk) Таксономічна належність: Родина Телосхістові — Teloschistaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Третинний альпійський реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європа (на пд. в горах), Азія (Пд. Сибір, Кавказ, Гімалаї, Каракорум, Афганістан, Монголія). Кримський п-ів (Карабі-яйла). Адм. регіон: Кр.

 

Seirophora contortuplicata (Ach.) Froden (Xanthoanaptychia contortuplicata (Ach.) S. Kondratyuk)Чисельність та структура популяцій: Утворює групи на незначних площах прямовисних скель.

Причини зміни чисельності: Руйнування біотопів виду внаслідок антропогенного впливу (рекреаційне навантаження).

Умови місцезростання: На прямовисних вапнякових поверхнях у високогір’ях.

Загальна біоморфологічна характеристика: Слань кущиста, утворює дернинки 2–4 см у діаметрі та 1,0–1,5 см заввишки, що складаються з крихких, переплетених плескуватих гілочок, сірувата, сіро-оранжева до оранжевої, зазвичай на одній слані помітні всі варіації кольору, прикріплена до субстрату базальними частинами більш масивних гілочок. Гілочки 0,3–1,0 мм завширшки, вкриті оранжево-сіруватим дрібним жорстким опушенням, по краях часто нерегулярно бахромчасті, на поверхні утворюють опуклі оранжеві бородавочки.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в геологічному заказнику загальнодержавного значення «Гірський карст Криму». Слід контролювати стан популяцій на цій території, дослідити можливі місцезнаходження та в разі виявлення виду взяти їх під охорону. Здійснювати заходи, спрямовані на збереження природних угруповань у приморській зоні.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Основні джерела інформації Ходосовцев, 2002 а, в.