Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Генедієла гайма Hennediella heimii (Hedw.) R. H. Zander (Desmatodon heimii (Hedw.) Mitt.)

Hennediella heimii (Hedw.) R. H. Zander (Desmatodon heimii (Hedw.) Mitt.)

Таксономічна належність: Родина Потієві — Pottiaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Раритетний вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Євразія, Пн. Африка, Пн. і Пд. Америка, Австралія, Нова Зеландія та Антарктида. Трапляється в Лісостепу: околиці м. Кам’янки Черкаської обл., с. Межиріччя Сокальського р-ну Львівської обл. Адм. регіони: Лв, Чк.

 

Hennediella heimii (Hedw.) R. H. Zander (Desmatodon heimii (Hedw.) Mitt.)Чисельність та структура популяцій: Росте невеликими дернинками поміж інших мохів.

Причини зміни чисельності: Точно не з’ясовані. Можливо, зміни рівня води в річці, зумовлені антропогенною діяльністю.

Умови місцезростання: Гранітні скелі вздовж р. Тясмин у місцях виходу карбонатних ґрунтових вод; ділянки з мулистими засоленими ґрунтами.

Загальна біоморфологічна характеристика: Дернинки до 1 см заввишки, темно-зелені або коричневі. Стебла прості або розгалужені. Нижні листки широколанцетні, верхні — видовженояйцеподібні з пласкими, облямованими краями. Однодомна рослина. Коробочка на пурпурній ніжці, прямостояча, довгастояйцеподібна. Розмножується спорами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється на території пам’ятки природи місцевого значення «Тясминський каньйон» (Кам’янський р-н Черкаської обл.), яка входить до складу Кам’янського історикокультурного заповідника. Необхідно контролювати стан популяцій, створювати нові природно-заповідні території в місцях зростання виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Основні джерела інформації Вірченко, 2007; Лазаренко, 1929; ЧКУ, 1996.