Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Сфагн балтійський Sphagnum balticum (Russow) C. E. O. Jensen

Sphagnum balticum (Russow) C. E. O. Jensen

Таксономічна належність: Родина Сфагнові — Sphagnaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Аркто-бореальний вид на пд. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пн. Євразія і Пн. Америка; поодинокі локалітети відомі в Центральній Європі, на Кавказі та у пн. Китаї. Зібраний єдиний раз в Україні 1939 р. А. Борошем на г. Говерла, хребет Чорногора. Адм. регіон: Ів.

 

Sphagnum balticum (Russow) C. E. O. JensenЧисельність та структура популяцій: Росте невеликими купинами серед інших сфагнових мохів. Сучасний стан популяції невідомий.

Причини зміни чисельності: Порушення природних екотопів, зокрема туризм.

Умови місцезростання: На болотах, переважно оліготрофних.

Загальна біоморфологічна характеристика: Рослини дрібні, від блідо-зеленого до жовтого та бурого кольору. Гіалодерма стебла з 2–4 шарів клітин, досить чітко відмежована від жовтуватої склеродерми. Стеблові листки трикутноязикоподібні, іноді язикоподібні до 1,2 мм завдовжки та при основі 0,5–0,8 мм завширшки; облямівка вниз майже не поширюється; водоносні клітини у верхній частині листка зазвичай з потовщеннями. Галузкові листки ланцетні, асиметричні. Хлорофілоносні клітини галузкових листків на поперечному розрізі трикутні. Вид дводомний. Спори світло-жовті, 30–33 мкм у діаметрі.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Локалітет розміщений на території Карпатського НПП. Необхідно контролювати стан популяцій, створювати нові природнозаповідні території в місцях зростання виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Основні джерела інформації Зеров, 1964; Boros, Vajda, 1968–1969.