Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Куга гострокінцева Schoenoplectus mucronatus (L.) Palla (Scirpus mucronatus L.)

Schoenoplectus mucronatus (L.) Palla (Scirpus mucronatus L.)

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Рідкісний вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Поширений на Кавказі, Далекому Сході, у Середній Азії, Атлантичній, Середній Пд. і Сх. (пд.) Європі, Середземномор’ї, Малій Азії, Ірані, Японії, Китаї, Пн. Америці, Африці. В Україні — Причорномор’я: на пісковій терасі пониззя Дніпра. Адм. регіон: Хc.

 

Schoenoplectus mucronatus (L.) Palla (Scirpus mucronatus L.)Чисельність та структура популяцій: Популяційні параметри невідомі. Необхідно з’ясувати їх сучасний стан.

Причини зміни чисельності: Освоєння території, господарське використання, осушення, рекреаційне навантаження.

Умови місцезростання: Росте в умовах надмірного зволоження на піщаних ґрунтах, заболочених місцях, по берегах водойм, в угрупованнях союзу Phragmition. Гiгрофiт, мезоевтроф.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Трав’яний дернинний багаторічник. Стебла зелені, гостротригранні, 30–100 см заввишки, при основі з сірими ланцетними піхвами. Суцвіття щільноголовчасте, виглядає боковим. Покривний листок тригранний, набагато довший від суцвіття, після цвітіння відігнутий вниз. Колоски сидячі або зібрані групами на гілочках суцвіття. Покривні луски шкірясті, блідо-зелені по краю з вузькою білою облямівкою. Оцвітних щетинок 6, вузьких, зазублених, трохи довших за плід. Тичинок 3. Приймочок 2. Плід крапчасто-ямчастий горішок (поперечнозморшкуватий), пласко-опуклий, близько 2–2,3 мм завдовжки. Цвіте в червні–серпні. Плодоносить у липні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не охороняють. Необхідно виявити і контролювати стан популяцій, обмежити антропогенне навантаження. Заборонено порушення умов місцезростання, осушення, освоєння прибережних територій.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Кормове, ґрунтотвірне.

Джерело: Основні джерела інформації Флора европейской части СССР, 1976.