Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Осока збіднена Carex depauperata Curt. ex With.

Carex depauperata Curt. ex With.

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Вид, що рідко трапляється на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантично-середземноморський, диз’юнктивно поширений в Атлантичній, Центральній та Пд. Європі, на Кавказі та в Малій Азії (пн.-сх. Туреччина). В Україні трапляється у Криму (передгірна та гірська пд.-сх. частини) і на Керченському п-ові. Адм. регіон: Кр.

Carex depauperata Curt. ex With.

Чисельність та структура популяцій: Популяційні параметри невідомі. Необхідно з’ясувати їх сучасний стан.

Причини зміни чисельності: Вузька еколого-ценотична амплітуда, лімітована внаслідок порушення чи знищення природних місцевиростань (антропогенні чинники).

Умови місцезростання: Росте в сухих широколистяних лісах і чагарниках по гірських схилах. Належить до складу угруповань союзу Carpino orientalis Quercion pubescentis. Мезоксерофiт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемiкриптофiт. Багаторічна трав’яна нещільнодернинна рослина з коротким кореневищем. Стебла 40–80 см заввишки, прямостоячі, при основі з пурпуровими блискучими піхвами. Листки зелені, плоскі, 2–4(5) мм завширшки, жорсткі, коротші стебел. Нижній покривний листок коротший за суцвіття, з піхвою 1–5 см завдовжки. Суцвіття 2–4(5) колоскове. Верхній колосок чоловічий, блідо-коричневий або блідо-зелений, циліндричний. Решта — жіночі, довгасті, нещільні, з 4–6(9) квітками, нижні колоски на ніжках, прямостоячі. Мішечки оберненояйцеподібні, з численними жилками, жовтувато- чи бурувато-зелені, блискучі, різко звужені в довгий носик. Приймочок 3. Плід — горішок. Цвіте у квітні. Плодоносить у травні–липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: На територіях ПЗФ не охороняють. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено несанкціоноване збирання рослин, порушення умов зростання, рубки лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Кормове, декоративне.

Джерело: Основні джерела інформації Егорова, 1999.