Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Осока торфова Carex heleonastes Ehrh. (Vignea heleonastes (Ehrh. ex L.f.) Rchb.)

Carex heleonastes Ehrh. (Vignea heleonastes (Ehrh. ex L.f.) Rchb.)

Таксономічна належність: Родина Осокові (Смикавцеві) — Cyperaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Аркто-бореальний, диз’юнктивно поширений у Пн. (Арктика), Центральній (Альпи, Карпати), Пд. і Сх. Європі, Сибіру, на Далекому Сході, у Пн. Америці. В Україні росте на Прикарпатті, у Розточчі–Опіллі, на Зх. Поліссі. Адм. регіони: Вл, Рв, Лв.

 

Carex heleonastes Ehrh. (Vignea heleonastes (Ehrh. ex L.f.) Rchb.)

Чисельність та структура популяцій: Популяції ізольовані, їх чисельність і структура невідомі. Необхідно з’ясувати сучасний стан.

Причини зміни чисельності: Відомостей немає. Вид з вузькою екологоценотичною амплітудою, чутливий до впливу антропогенних чинників (випасання худоби, розробки торфовищ).

Умови місцезростання: Росте в умовах надмірного зволоження на торфовищах, осоково-мохових болотах, заболочених луках, берегах рік. Належить до угруповань союзу Eriophorion gracilis. Гiгрофiт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемiкриптофiт. Багаторічна трав’яна нещільнодернинна рослина, з коротким кореневищем. Стебла 15–30 см заввишки, при основі з темно-сірими піхвами. Листки сіро-зелені, плоско-жолобчасті або плоскі, 1–2 мм завширшки, дорівнюють або коротші стебел. Суцвіття з 3–5(6) зближених гінекандричних колосків (верхні квітки в колоску жіночі, нижні — чоловічі). Нижній покривний листок лускоподібний, дуже рідко зі щетинкоподібною верхівкою. Покривні луски яйцеподібні, загострені, буруваті, зі світлою серединою і білоперетинчастими краями. Мішечки яйцеподібні або яйцеподібно-еліптичні, тонкошкірясті, плоско-опуклі, жовтуватобуруваті, з тонкими жилками й коротким носиком. Приймочок 2. Плід — горішок. Цвіте в травні–липні. Плодоносить у червні–липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в Яворівському НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, надмірне випасання, порушення гідрологічного режиму, розробка торфовищ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Кормове, ґрунтотвірне.

Джерело: Основні джерела інформації Егорова, 1999; Флора УРСР, 1940.