Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Зозульки бузинові (пальчатокорінник бузиновий) Dactylorhiza sambucina (L.) Soó (Orchis sambucina L.)

Dactylorhiza sambucina (L.) Soó (Orchis sambucina L.)

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Європейсько-середземноморський зникаючий вид на сх. межі диз’юнктивного ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Скандинавія, Атлантична і Центральна Європа, Середземномор’я. В Україні — в Карпатах та на Поліссі. Адм. регіони: Вл, Жт, Кв, Чн, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц.

 

Dactylorhiza sambucina (L.) Soó (Orchis sambucina L.)Чисельність та структура популяцій: В Україні відомо близько 100 місцезнаходжень. З них за останні 50 років втрачено понад 25, переважно у рівнинних регіонах. Більшість популяцій невеликі за площею, малочисельні. Лише в окремих регіонах Карпат (Сколівські Бескиди, Свидовець, Вулканічні Карпати) збереглися великі за розмірами популяції.

Причини зміни чисельності: Осушення та розорювання місцезростань, весняне випалювання дернини у рівнинній частині, надмірний випас та заліснення екотопів у гірській частині.

Умови місцезростання: У рівнинній зоні росте переважно на справжніх післялісових заплавних та позазаплавних луках на дерново-підзолистих ґрунтах, що мають кислу реакцію (угруповання союзу Cynosurion cristati). У Карпатах поширений до висоти 1200 м н.р.м., де приурочений до лучних угруповань на місці зведених букових і смерекових лісів (ас. Festucetum rubrae, союз Nardion). Виявлений також у складі угруповань союзу Quercion robori-petraeae, але загалом трапляється у досить широкому діапазоні рослинних угруповань. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 10– 30 см заввишки, з циліндричними роздвоєними бульбами. Стебло порожнисте, улиснене майже до суцвіття. Листки довгастоланцетні, тупі. Суцвіття колосоподібне, щільне, до 6 см завдовжки. Квітки жовті, з губою, рідко засіяною пурпуровими цятками, або рожеві чи пурпурові, із слабким запахом бузини. Цвіте у квітні–травні, в гірських регіонах — у червні. Плодоносить у травні–липні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється на територіях Карпатського БЗ та Карпатського, «Вижницького», «Сколівські Бескиди», «Ужанського » НПП. Необхідно створити заказники, пам’ятки природи в місцях зростання виду, культивувати в ботанічних садах. Заборонено заготівлю рослин, порушення умов місцезростань, надмірний випас, заліснення лучних ділянок.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Основні джерела інформації : Загульський, 2001; Каталог раритетного біорізноманіття..., 2002; Орлов, 2005; ЧКУ, 1996; Чорней, Буджак, Баканова, 1999; Чорней, Буджак, Термена та ін., 2001.