Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Зозульки травневі (пальчатокорінник травневий) Dactylorhiza majalis (Rchb.) P.F.Hunt et Summerhayes s.l. (Orchis majalis Rchb., nom. conserv.)

Dactylorhiza majalis (Rchb.) P.F.Hunt et Summerhayes s.l. (Orchis majalis Rchb., nom. conserv.)

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Середземноморсько-європейський аллотетраплоїдний (2n=80) вид.

Ареал виду та його поширення в Україні: Скандинавія, Атлантична і Середня Європа, Середземномор’я. В Україні — Карпати, Передкарпаття, лісова, лісостепова і степова (дуже рідко) зони, Пд. макросхил Гірського Криму. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Чк, Кд, Дн, Хр, Лг, Од, Кр.

Dactylorhiza majalis (Rchb.) P.F.Hunt et Summerhayes s.l. (Orchis majalis Rchb., nom. conserv.)Чисельність та структура популяцій: У Карпатах популяції досить чисельні, у решті регіонів складаються з невеликих груп. Місцезнаходження в Криму є сумнівними.

Причини зміни чисельності: Зміни гідрологічного режиму ґрунтів, боліт, викошування, випасання, збирання на букети, викопування бульб, заліснення лук.

Умови місцезростання: Вологі луки і узлісся, соснові та смерекові ліси (до 900 м н.р.м.), сфагнові торфовища. У Карпатах в угрупованнях кл. MolinioArrhenatheretea, а також кл. Querco-Fagatea, Vaccinio-Piceetea, Oxycocco-Sphagnetea. Росте на кислих бідних, іноді помірно багатих ґрунтах, в рівнинних районах переважно на луках (кл. Molinio-Arrhenatheretea). Мезогігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина близько 40 см заввишки. Бульби пальчасто-роздільні. Стебло досить товсте, порожнисте, улиснене до суцвіття. Лиски чергові, з стеблообгортною короткою піхвою і ланцетною плямистою пластинкою. Суцвіття колосоподібне, небагатоквіткове. Квітки коротші приквітників, пурпурові або фіолетові. Губа коротко трилопатева, середня її лопать менша за бічні, тупа. Цвіте у травні–липні. Плодоносить у липні. Ступінь природного поновлення задовільний. Розмножується насінням, у культурі — ризореституційним способом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до переліку CITES. Охороняється у Карпатському та Дунайському БЗ, Українському степовому (відділення «Михайлівська цілина»), Канівському, Поліському, «Розточчя», «Ґорґани» ПЗ, Шацькому, «Синевир», «Вижницькому», «Подільські Товтри », «Деснянсько-Старогутському», Яворівському, «Сколівські Бескиди», «Ужанському» НПП, ряді заказників. Контроль стану популяцій, особливо в рівнинних районах. Заборонено несанкціоновану заготівлю рослин та вирубування, випас, сінокосіння на луках, осушення боліт.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Основні джерела інформації Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Загульський, 2001; Крічфалушій, Будніков, Мигаль, 1999; Кучеревський, 2001; Остапко, 2001; Собко, 1989; Стойко, Ященко, Кагало та ін., 2004; ЧКУ, 1996; Pedersen, 2000.