Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Плодоріжка пірамідальна (анакампт пірамідальний) Anacamptis pyramidalis (L.) Rich. (Orchis pyramidalis L.)

Anacamptis pyramidalis (L.) Rich. (Orchis pyramidalis L.)

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Вид на пн. межі ареалу, має складну біологію розвитку.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європейсько-середземноморський вид (Атлантична та Середня Європа, Середземномор’ я, Крим, Кавказ, Мала і Зх. Азія). В Україні — в Карпатах (хребет Струнгіл, в окол. с. Банилів-Підгірний Стороженецького р-ну Чернівецької обл.) та Гірському Криму. Наводився також для Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської та Хмельницької обл., але сучасних підтверджень цих місцезнаходжень немає. Адм. регіони: Лв, Ів, Чц, Хм, Кр.

Anacamptis pyramidalis (L.) Rich. (Orchis pyramidalis L.)

Чисельність та структура популяцій: Популяція на хребті Струнгіл налічує до 15 генеративних особин. У Криму популяції розвинені і трапляються досить часто, але кількість їх поступово зменшується. Літературні вказівки з Розточчя та пн. Поділля не підтверджені; можливо, ці осередки зникли.

Причини зміни чисельності: Господарське освоєння території, збирання букетів, викопування бульб як лікарської сировини.

Умови місцезростання: У Карпатах на післялісових луках, що сформувалися на глибоких гумусних багатих карбонатами ґрунтах. В Криму в пухнастодубових і ялівцевих лісах, на лісових галявинах, узліссях, сухих схилах, іноді луках, по чагарниках. Трапляється в угрупованнях порядку Arrhenatheretalia, кл. Trifolio-Geranietea, Quercetea pubescеnti — petraea. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина до 65 см заввишки. Бульби цілісні, майже кулясті. Стебло улиснене. Листки чергові, лінійні або вузьколанцетні, прямостоячі. Суцвіття колосоподібне, пірамідальне або яйцеподібне, багатоквіткове, щільне. Квітки невеликі, пурпурово-червоні або рожеві. Губа глибоко трилопатева, лопаті майже рівні, шпорець ниткоподібний, до 1,5 см завдовжки. Цвіте у травні–липні. Розмножується насінням при наявності грибів-симбіонтів. Перший надземний листок розвивається на 5 році розвитку, зацвітає рослина на 7–8 році.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до переліку CITES. Охороняють у Кримському, «Мис Мартьян», Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, Казантипському та Опукському ПЗ. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Іноді вирощують у ботанічних садах.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Основні джерела інформації Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Загульський, 1991; Каталог раритетного біорізно- маніття..., 2002; Собко, 1989; ЧКУ, 1996; Vlčko, Ditĕ, Kolnik, 2003.