Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Плодоріжка розмальована (зозулинець розмальований) Anacamptis picta (Loisel.) R.M. Bateman (Orchis picta Loisel.)

Anacamptis picta (Loisel.) R.M. Bateman (Orchis picta Loisel.)

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Cередземноморський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середня Європа, Середземномор’я, Балканський п-ів, Крим, Кавказ, Мала Азія. В Україні зростає в Степу (північне узбережжя Чорного моря) та в Криму. Адм. регіони: Хс, Кр.

 

Anacamptis picta (Loisel.) R.M. Bateman (Orchis picta Loisel.)Чисельність та структура популяцій: Популяції численні, досить життєздатні, але кількість їх невелика і вони дуже ізольовані. Часто утворює куртини до 20–25 особин на 1 м2, в яких переважають ювенільні та іматурні рослини. На крутосхилах щільність популяцій знижується до 1–5 особин на 1 м2, тут переважають генеративні особини. У Степу лише декілька популяцій в Херсонській обл., в Чорноморському БЗ та о-ві Джарилгач, в Криму трапляється частіше, але у невеликих локалітетах.

Причини зміни чисельності: Викошування лук до визрівання плодів, викопування бульб як лікарської сировини, знищення квітучих рослин, випас худоби.

Умови місцезростання: Гірські луки, лісові галявини, чагарники, в угрупуваннях кл. Molinio-Arrhenatheretea. Трапляється переважно на багатих чорноземах з домішкою вапна, часом і на бідніших, навіть на слабкозасолених ґрунтах. На пд. макросхилі Кримських гір — на луках, лісових узліссях, в розріджених лісах, в ценозах кл. Trifolio-Geranietea та Festuco-Brometea. Мезофіт, геліофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина до 15–30 см заввишки. Бульби яйцеподібні або еліптичні. Стебло з прикореневою розеткою численних довгастих темно-зелених листків. Суцвіття колосоподібне, циліндричне, малоквіткове, негусте. Квітки різних відтінків рожево-фіолетового кольору або білі. Цвіте у квітні–травні, плодоносить у червні–липні. Розмножується насінням і вегетативно. В умовах культури невибагливий, добре розмножується вегетативним і ризореституційним способом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до переліку CITES. Охороняють у Чорноморському БЗ, Кримському, «Мис Мартьян», Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, Казантипському ПЗ. Потребує режимів абсолютної заповідності та заказного. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України, Нікітському ботанічному саду — ННЦ УААН.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Основні джерела інформації Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Каталог раритетного біорізноманіття..., 2002; Собко, Гапоненко, 1996; ЧКУ, 1996.