Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Астрагал щетинистий Astragalus setosulus Gontsch.

Astragalus setosulus Gontsch.

Таксономічна належність: Родина Бобові — Fabaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Вузький регіональний ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні: Гірський Крим. Головне пасмо Кримських гір: масиви Айя, Демерджі, Свіданіє, Меганом. Адм регіон: Кр.

 

Astragalus setosulus Gontsch.Чисельність та структура популяцій: Відомо кілька ізольованих популяцій. Загальна чисельність невідома, але спостерігається її щорічна динаміка. Популяція на північ від с. Привітне (г. Свіданіє) на початку 1980-х рр. налічувала майже 30 тис. особин, тоді як у 2002 р. тут були знайдені лише поодинокі рослини. Дані по інших популяціях відсутні.

Причини зміни чисельності: Розповсюдженню рослини заважає обмеженість відповідних екотопів. Чисельність значно змінюється щорічно завдяки флюктуаціям опадів.

Умови місцезростання: Росте виключно на конгломератах, серед відкритих сухих щебенистих схилів і на осипах з дуже розрідженими угрупованнями фриганоїдів, що ймовірно відносяться до кл. Sedo-Scleranthetea, на висоті 500-1000 м н. р. м. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина або напівкущик до 10 см заввишки з підведеними жорстковолосистими пагонами. Листки непарнопірчасті, 3-4 см завдовжки, з 5-7 парами ланцетних листочків 0,7-1,2 см завдовжки, густо відстовбурчено м’яко опушені. Черешки коротші вісі, як і вісь опушені. Квітконоси в 1,5-2 рази коротші листків або дорівнюють їм. Головчасті китиці 2-4 см в діаметрі. Квітки майже сидячі, приквітки лінійно-шиловидні, віночок 15-18 мм, фіолетовий, чашечка 12-14 мм. Цвіте наприкінці травня-початку червня, плодоносить у червні. Плід — довгастий біб до 1 см завдовжки, на верхівці гострий, здавлений з боків, м’яко- і білокоротковолосистий, містить 5-6 насінин. Цвіте у травні, плодоносить у червні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського Червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняється в заказниках загальнодержавного значення «Мис Айя» та «Урочище Демерджі». Заборонено збирання рослин, гербаризацію, порушення умов зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Протиерозійне.

Джерело: Основні джерела інформації Ена, 2001; Косых, Голубев, 1983; ЧКУ, 1996.