Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Зіновать вульфа, рокитничок вульфа Chamaecytisus wulffii (V. Krecz.) Klásk. (Cytisus wulffii V. Krecz.)

Chamaecytisus wulffii (V. Krecz.) Klásk. (Cytisus wulffii V. Krecz.)

Таксономічна належність: Родина Бобові — Fabaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні: Кримсько-новоросійський вид. В Україні трапляється у Гірському Криму та на Пд. березі Криму, переважно в центральній частині (г. Ай-Петрі, яйла та схили). Адм. регіон: Кр.

 

Chamaecytisus wulffii (V. Krecz.) Klásk. (Cytisus wulffii V. Krecz.)Чисельність та структура популяцій: Популяції виду нечисленні, локальні, представлені невеликими куртинами. У цілому стан популяцій задовільний, переважають генеративні особини, але структура популяцій не вивчена. Ступінь природного поновлення невідомий.

Причини зміни чисельності: Вузька екологічна амплітуда і слабка конкурентна здатність виду, антропогенне руйнування екотопів.

Умови місцезростання: Біля верхньої межі соснових лісів, на яйлах, вапнякових скелях, поличках. Зростає у несформованих петрофітних угрупованнях, що відносяться до порядку Alysso-Sedetalia. Ксерофіт, кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Кущ 5–20 см заввишки. Гілки сланкі, на верхівці висхідні, опушені. Листки трійчасті, складаються з обернено-яйцеподібноланцетних опушених листочків. Квітки жовті, по 1–2, у пазухах листа, зібрані в однобічне гребінчасте китицеподібне суцвіття. Плід широко лінійно-ланцетний, густо опушений біб. Цвіте у травні–липні. Плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку. Охороняють у Кримському та Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ, заказнику загальнодержавного значення «Байдарському ». Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено порушення місць зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, медоносне, протиерозійне.

Джерело: Основні джерела інформації Шелм-Сосонко, Дідух, 1980; Голубев, 1984; Флора СССР, 1945; ЧКУ, 1996.