Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Зіновать рошеля, рокитничок рошеля Chamaecytisus rochelii (Wierzb.) Rothm. (Cytisus rochelii Wierzb.)

Chamaecytisus rochelii (Wierzb.) Rothm. (Cytisus rochelii Wierzb.)

Таксономічна належність: Родина Бобові — Fabaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Вид на сх. межі диз’юнктивного ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Центральноєвропейсько-балкансько-східнокарпатський вид із іррадіацією в Молдову. Для України наводиться з ПрутДністровського межиріччя та Передкарпаття. Достовірно відомий лише з окол. с. Розкопинці Сокирянського р-ну Чернівецької обл., інші місцезнаходження в регіоні, як і вказівка (г. Чорна Гора) для Закарпаття, потребують підтвердження. Адм. регіони: ?Зк, Чц.

 

Chamaecytisus rochelii (Wierzb.) Rothm. (Cytisus rochelii Wierzb.)Чисельність та структура популяцій: Популяції нечисленні, локальні, з тенденцією до скорочення.

Причини зміни чисельності: Слабка конкурентна здатність виду.

Умови місцезростання: У розріджених листяних лісах, серед чагарників, в екотонних узлісних угрупованнях кл. Trifolio-Geraniеtea, переважно на піщаних ґрунтах інколи на порушених екотопах. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Нанофанерофіт. Кущ 80–100 см заввишки. Стебла висхідні, опушені. Листки трійчасті, листочки ланцетні або яйцеподібно-ланцетні, з обох боків притиснуто-довговолисисті. Квітки сірчано-жовті, по 12–18, зібрані у головчастощиткоподібне суцвіття. Плід серпоподібно зігнутий, волохато-волосистий біб. Цвіте у червні–липні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно контролювати стан існуючої популяції та організувати заказник, ширше культивувати в ботанічних садах. Заборонено порушення місць зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, медоносне, протиерозійне.

Джерело: Основні джерела інформації Каталог растений Донецкого ботанического сада, 1988; Судинні рослини флори Чернівецької області, які підлягають охороні, 1999; ЧКУ, 1996; Pifko, 2008.