Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Солодушка солодушкова Hedysarum hedysaroides (L.) Schinz et Thell. (H. obscurum L., Astragalus hedysaroides L.)

Hedysarum hedysaroides (L.) Schinz et Thell. (H. obscurum L., Astragalus hedysaroides L.) 

Таксономічна належність: Родина Бобові — Fabaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Гірський європейський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Карпати, Альпи, Піренеї. В Україні — полонини масивів Свидовець (гг. Близниця та Драгобрат) і Чорногора (г. Петрос). Адм. регіон: Зк.

 

Hedysarum hedysaroides (L.) Schinz et Thell. (H. obscurum L., Astragalus hedysaroides L.)Чисельність та структура популяцій: Популяції локальні з компактно-дифузним або дифузним типом розміщення особин. Чисельність популяцій незначна. Щільність становить 1–5 особин на 1м2. У повночленних вікових спектрах переважають зрілі та старі генеративні особини. Кількість особин на ранніх етапах онтогенетичного розвитку незначна. Рівень життєвості більшості популяцій середній, а на полонині Драгобрат — низький.

Причини зміни чисельності: Стенотопність та низька конкурентна здатність виду. Антропогенне навантаження на природні екосистеми: інтенсивний випас, надмірна рекреація.

Умови місцезростання: Сонячні сухі місця, кам’янисті задерновані схили та виступи вапнякових скель у субальпійському поясі (понад 1600 м н. р. м.). Угруповання належать до кл. Elyno-Seslerietea variae. Мезофіт. Петрофант.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна, стрижнекоренева рослина з каудексом. Стебла прямостоячі або висхідні, 20–60 см заввишки. Листки непарнопірчасті, голі або слабоопушені зісподу вздовж жилок. Квітки темнофіолетові, зібрані у негусті грона. Боби 2–5членисті, плоскі, сітчасті, голі або слабоопушені, без шипиків. Цвіте у липні–серпні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням та партикуляцією каудексу.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у Карпатському БЗ. Необхідно організувати моніторинг популяцій, розробити методи вирощування та реінтродукції виду. Заборонено збирання, порушення умов місць зростання, порушення режиму заповідності, організацію інтенсивного випасу та місць рекреації.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Основні джерела інформації Визначник рослин Українських Карпат, 1977; Определитель высших растений Украины, 1987; Флора УРСР, 1954; ЧКУ, 1996.