Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Чина ряба, чина венеціанська Lathyrus venetus (Mill.) Wohlf. (L. variegatus (Ten.) Gren. et Godr., Orobus variegatus Ten., O. venetus Mill.)

Lathyrus venetus (Mill.) Wohlf. (L. variegatus (Ten.) Gren. et Godr., Orobus variegatus Ten., O. venetus Mill.)

Таксономічна належність: Родина Бобові — Fabaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Реліктовий вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. Європа, пд. Центральної та Сх. Європи, Мала Азія. В Україні трапляється у Правобережному, дуже рідко у Лівобережному Лісостепу. За останніми даними, поширення виду є значно обмеженіше, а більшість локалітетів була помилково наведена за гібридами L. vernus x L. venetus. Адм. регіони: Чц, Хм, Вн, Чк, Хр.

 

Lathyrus venetus (Mill.) Wohlf. (L. variegatus (Ten.) Gren. et Godr., Orobus variegatus Ten., O. venetus Mill.)Чисельність та структура популяцій: Популяції катастрофічно малочисельні, у багатьох локалітетах вид зник. Найчисленніші оселища відомі в Канівському ПЗ та на Придністров’ї у Чернівецькій обл.

Причини зміни чисельності: Вирубування лісів, випасання, неконтрольована рекреація, зривання на букети.

Умови місцезростання: Грабово-дубові, грабові та дубові ліси, іноді — у заростях термофільних чагарників (кл. Querco-Fagetea, Quercetea pubescentipetraeae, Rhamno-Prunetea). Мезофіт, сциофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Криптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20–40 см заввишки. Кореневище розгалужене. Стебло прямостояче, гіллясте. Листки 6–12 см завдовжки, яйцеподібно-видовжені, листочків 4–8; загальна листкова вісь закінчується вістрячком. Квітки (2–6) блідопурпурові, з темнішим прапорцем, зібрані в гроно. Біб 3–4 см завдовжки, з дрібними бурими або червонуватими жилками, голий. Цвіте у травні–липні, плодоносить у червні– липні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у Канівському ПЗ, НПП «Подільські Товтри». Необхідно забезпечити моніторинг популяцій, що збереглися, виділити в місцях виростання виду заповідні території там, де вони відсутні. Заборонено зміна умов виростання виду, проведення несанкціонованих лісогосподарських заходів (рубок).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Основні джерела інформації Любченко, 1983; Флора УРСР, 1954.