Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Росичка англійська (р. довголиста) Drosera anglica Huds. (D. longifolia L., nom. rej.)

Drosera anglica Huds. (D. longifolia L., nom. rej.) 

Таксономічна належність: Родина Росичкові — Droseraceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Комахоїдна рослина, вид на пд. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пн. частина Євразії та Пн. Америки. В Україні трапляється на Поліссі, в Розточчі, Лісостепу, переважно Лівобережному. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, Лв, Тр, Хм, Чк, Хр.

 

Drosera anglica Huds. (D. longifolia L., nom. rej.)Чисельність та структура популяцій: Популяції невеликі за розміром, формують іноді досить густі куртини. Багато популяцій, насамперед в Придніпров’ї та Лісостепу, представлених у гербарних зборах, нині втрачені.

Причини зміни чисельності: Осушення та освоєння боліт, видобуток торфу, заліснення, вузька екологічна амплітуда виду.

Умови місцезростання: Обводнені мезотрофні, рідше мезоевтрофні болота з pH 4–5, малозольним торфом із ступенем розкладу 10–20%. Вид виступає в угрупованнях як асектатор. Зростає в угрупованнях кл. Scheichzerio-Caricetea nigrae. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна комахоїдна рослина 10–25 см заввишки. Стебло прямостояче. Листки лінійно-клиноподібні, 15–40 мм завдовжки, зверху вкриті залозистими волосками, утворюють прикореневу розетку. Квітки білі, зібрані у китицю. Плід — яйцеподібна одногніздна коробочка. Цвіте у липні–серпні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідні пошуки вцілілих місцезнаходжень у Придніпров’ї та Лісостепу та встановлення на них режиму охорони. Охороняється в Рівненському та Черемському ПЗ, Шацькому НПП, в декількох заказниках Правобережного Полісся. Заборонено меліоративні роботи, осушування боліт, розробка торфовищ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Лікарське.

Джерело: Основні джерела інформації Андриенко, 1982; Заверуха, Андриенко, Протопо- пова, 1983; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. природ. парків України, 2002; Орлов, 2005; ЧКУ, 1996: Cheek, 1998, 2001.