Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Злинка залозиста Erigeron atticus Vill.

Erigeron atticus Vill. 

Таксономічна належність: Родина Айстрові (Складноцвіті) — Asteraceae (Compositae).

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний, диз’юнктивно поширений на межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд.-середньоєвропейський високогірний вид, що трапляється у Піренеях, Альпах, Карпатах та горах пн. частини Балканського п-ва. В Україні відомий з єдиного оселища в Українських Карпатах на г. Данцир у Чорногорі. Адм. регіон: Ів.

 

Erigeron atticus Vill.Чисельність та структура популяцій: Популяція дуже малочисельна й перебуває у критичному стані, представлена лише кількома генеративними особинами.

Причини зміни чисельності: За останні десятиліття популяція істотно зменшилася, що спричинене поступовим посиленням затінення внаслідок природного заростання оселища гірськососновим та зеленовільховим криволіссям.

Умови місцезростання: На добре інсольованих пісковикових скелях на сх. схилі г. Данцир на висоті 1530 м н. р. м. Угруповання належить до порядку Seslerietalia albicantis. Субстрат містить домішки карбонатів. Петрофіт, кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна короткокореневищна рослина, з 1–2 генеративними пагонами 20–40 см заввишки й кількома вегетативними розетками. Листки обернено-яйцеподібні, гострокінцеві, 5–12 см завдовжки. Квітконосні пагони висхідні, борознисті, рясно улиснені, розгалужені у верхній частині. Суцвіття щиток або щиткоподібна волоть, що складається з 3–20 кошиків 14–23 мм діаметром. Квітки трьох типів: зовнішні — язичкові, проміжні — тонкотрубчасті та внутрішні — товстотрубчасті. Язички пурпурово-фіолетові, на 2,5–3 мм довші від трубчастих квіток. Сім’янки ребристі, 3 мм завдовжки. Рослина, особливо листочки обгортки, рясно вкрита коротким залозистим опушенням з незначною домішкою довгих незалозистих волосків. Цвіте наприкінці липня — на початку серпня, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Оселище розташоване у заповідній зоні Карпатського НПП. Для його збереження варто проводити вибіркове прорідження чагарникової рослинності. Заборонено гербаризацію, збирання рослин, порушення умов зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Основні джерела інформації Kozij, 1936.