Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Серпій донський (клязея донська ) Klasea tanaitica (P.Smirn.) J.Holub (K. radiata (Waldst. et Kit.) Á.Löve et D.Löve subsp. tanaitica (P.Smirn.) L.Martins; Serratula tanaitica P.Smirn.)

Klasea tanaitica (P.Smirn.) J.Holub (K. radiata (Waldst. et Kit.) Á.Löve et D.Löve subsp. tanaitica (P.Smirn.) L.Martins; Serratula tanaitica P.Smirn.)

Таксономічна належність: Родина Айстрові (Складноцвіті) — Asteraceae (Сompositae).

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Донський ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні: Басейн Сіверського Дінця, Нижній Дон (Волгоградська обл.). В Україні — на крайньому сході в басейні р. Комишної. Адм. регіон: Лг.

 

Klasea tanaitica (P.Smirn.) J.Holub (K. radiata (Waldst. et Kit.) Á.Löve et D.Löve subsp. tanaitica (P.Smirn.) L.Martins; Serratula tanaitica P.Smirn.)Чисельність та структура популяцій: Відомо три популяції, чисельність незначна, структура популяцій не досліджена.

Причини зміни чисельності: Природно-історична рідкісність та надмірне випасання худоби.

Умови місцезростання: Сухі крейдяні відшарування та задерновані схили. На межі угруповань кл. FestucoBrometea та Helianthemo-Thymetea. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з коротким кореневищем, від якого підіймаються 1–2 прямостоячі, не розгалужені, голі або майже голі стебла, 40–100 см заввишки. Листки нижні довгочерешкові, верхні короткочерешкові, від глибокопірчастороздільних до пірчасторозсічених, по краю дрібно-пилчасто-щетинисті, на поверхні голі. Кошики поодинокі, 25– 30 мм завдовжки. Листочки обгортки тонко загострені, без помітного вістря на кінці. Квітки рожево-пурпурові. Сім’янки з рудуватим чубком. Цвіте у травні–липні, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно (кореневищем).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняється у відділенні «Стрільцівский степ» Луганського ПЗ, ботанічному заказнику місцевого значення «Cтрільцівка». Необхідно виявити всі місцезнаходження та створити заказники у місцях зростання виду, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено порушення умов місцезростань виду, надмірне випасання худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Основні джерела інформації Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Рідкісні й зникаючі рослини Луган- ської області, 2003; Флора УРСР, 1965; ЧКУ, 1996; Martins, 2006.