Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Чихавка тонколиста (деревій шура ) Ptarmica tenuifolia (Schur) Schur (Achillea oxyloba (DC.) Sch.Bip. subsp. schurii (Sch.Bip.) Heimerl, A. schurii Sch.Bip.)

Ptarmica tenuifolia (Schur) Schur (Achillea oxyloba (DC.) Sch.Bip. subsp. schurii (Sch.Bip.) Heimerl, A. schurii Sch.Bip.) 

Таксономічна належність: Родина Айстрові (Складноцвіті) — Asteraceae (Compositae).

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Ендемічний вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд.-сх.-карпатський ендемік, поширений у високогір’ї Карпат на території Румунії та України. В Україні — у Карпатах: на Свидівці (гг. Близниця, Флантус), Чорногорі (гг. Петрос, Піп Іван Чорногорський), Мармароші (гг. Піп Іван Мармароський) та Чивчині (г. Мокринів Камінь). Адм. регіони: Ів, Зк.

 

Ptarmica tenuifolia (Schur) Schur (Achillea oxyloba (DC.) Sch.Bip. subsp. schurii (Sch.Bip.) Heimerl, A. schurii Sch.Bip.)Чисельність та структура популяцій: Для більшості популяцій характерні неповночленні вікові спектри, без ювенільних та імматурних рослин, проте в ур. Флантус на Свидівці віковий спектр популяції повночленний. Щільність у більшості популяцій 5–10 парціальних кущів на 1 м2, на Флантусі — загальна чисельність близько 350 кущів.

Причини зміни чисельності: Обмеженість відповідних субстратів, випасання худоби та інші прояви господарської діяльності людини.

Умови місцезростання: Субальпійський та альпійський пояси на висоті 1800–2000 м н. р. м., на схилах різної експозиції, переважно на слабко задернованих ділянках, у тому числі на відшаруваннях та осипищах, в угрупованнях асоціацій Achilleo (schurii)-Dryadetum, Saxifragetum luteoviridis, Thymo- Festucetum amethystinae. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з інтенсивно галузистими, довгими, тонкими, переважно горизонтальними кореневищами, мичкуватою кореневою системою та висхідними безрозетковими надземними пагонами 5–20 см заввишки. Нижні стеблові листки лускоподібні, лінійні, 8-10 мм завдовжки. Стеблові листки сидячі, в обрисі еліптичні, з двічі пірчасторозсіченими пластинками й лінійними чи вузьколінійними кінцевими частками 6–8 мм завдовжки. Кошики верхівкові поодинокі, 15–20 мм у діаметрі, з буро-коричневими листочками обгортки й білою оцвітиною. Цвіте у липні–серпні, плодоносить у серпні–вересні. Розмноження переважно вегетативне, рідше насіннєве.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карпатському БЗ. Доцільно встановити режим заповідності на Чивчині та моніторинг за усіма популяціями. Заборонено надмірне випасання, організацію місць рекреації.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Основні джерела інформації Біорізноманіття Карпатського біосферного запо- відника, 1997; Карпатські сторінки «Червоної кни- ги України», 2002; Малиновський, Крічфалушій, 2002; Малиновський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976;