Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Плетуха сольданелова Calystegia soldanella (L.) R.Br. (Convolvulus soldanella L.)

Calystegia soldanella (L.) R.Br. (Convolvulus soldanella L.) Таксономічна належність: Родина Березкові — Convolvulaceae.

Природоохоронний статус виду: Зниклий в природі.

Наукове значення: Вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантичне, Середземноморське, Чорноморське та Каспійське узбережжя, а також де-не-де по берегах Пн. та Пд. Америки, Австралії і Нової Зеландії. В Україні вид зник у всіх відомих локалітетах на Пд. березі Криму (від Севастополя до Судака). Адм. регіон: Кр.

 

Calystegia soldanella (L.) R.Br. (Convolvulus soldanella L.)Чисельність та структура популяцій: Поблизу Нікітського ботанічного саду популяція зникла вже в 1960-ті рр., а в решті локалітетів до 1980-х рр.

Причини зміни чисельності: Наростання рекреаційного навантаження, створення берегозахисних споруджень.

Умови місцезростання: Пляжі з гальки і піску. Угруповання кл. Cakiletea maritimae. Псамофіт, галофіт, ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з лежачими пагонами 15–20 см завдовжки. Листки ниркоподібні, до 2–3 см діаметром. Квітки до 5 см діаметром, віночок лійкоподібний, рожевий з білуватими жилками. Приквітки дорівнюють чашолисткам. Цвіте у травні–липні. Плодоносить у червні–серпні. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Червоної книги Чорного моря (1999). У випадку знаходження заборонено збирання рослин, забудова чи освоєння берегових зон.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Основні джерела інформації Вульф, 1966; Ена, 1997; Флора европейской части СССР, 1981; Yena, Filipova, 1999.