Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Наскельниця лежача Loiseleuria procumbens (L.) Desv. (Azalea procumbens L., Chamaecistus procumbens (L.) Kuntze)

Loiseleuria procumbens (L.) Desv. (Azalea procumbens L., Chamaecistus procumbens (L.) Kuntze)

Таксономічна належність: Родина Вересові — Ericaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Реліктовий аркто-альпійський вид в ізольованому локалітеті.

Ареал виду та його поширення в Україні: Поширений в Арктиці, горах Скандинавії та Срередньої Європи (ізольовані локалітети від Піренеїв до Сх. Карпат), у горах Центральної Азії, Далекого Сходу, Японії, Пн. Америки до 70º п.ш. В Україні на невеликих площах у верхній частині субальпійського та в альпійському поясах Чорногори. Є вказівки про знаходження на Свидовці та в Мармароських Альпах. Адм. регіони: Ів, Зк.

 

Loiseleuria procumbens (L.) Desv. (Azalea procumbens L., Chamaecistus procumbens (L.) Kuntze)Чисельність та структура популяцій: Локальні популяції складаються з клонів площею до 1–1,5 м2. На деяких невеликих ділянках утворює суцільний подушкоподібний килим. В останні 20 років спостерігається зменшення таких фрагментів через антропогенний вплив.

Причини зміни чисельності: Депресивний стан ізольованих популяцій. Неконтрольована рекреація, механічне пошкодження й знищення рослин.

Умови місцезростання: Сухі, кам’янисті полонини в альпійському та субальпійському поясі, відшарування, кам’яні розсипища. На кислих гірсько-лучних альпійських оторфованих ґрунтах та ініціальних ґрунтах відслонень на висотах понад 1600 м н. р. м. Характерний вид угруповань союзів Loiseleurio-Vaccinion та Cetrario-Loiseleurion, трапляється в угрупованнях порядку Caricetalia curvulae. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Сланкий, розгалужений, густо улиснений кущик, 10–35 см заввишки. Листки супротивні, з вузько-еліптичними пластинками, на коротких, зверху жолобчастих черешках, цілокраї, із загнутими вниз краями, зверху блискучі, темно-зелені, знизу білуваті від густої повсті, з широкою середньою жилкою, товсті, шкірясті, зимовозелені. Квітки зібрані по 2–5 в зонтикоподібні китиці на кінцях гілок. Частки чашечки яйцеподібно-ланцетоподібні, гоструваті, червонуваті, як і квітконіжки. Віночок 4–5 мм завдовжки, удвічі довший за чашечку, від третини до половини надрізаний на яйцеподібні, гоструваті частки, рожевий або білий. Коробочка еліптична. Цвіте в червні–серпні, насіння розсівається у травні–липні наступного року. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Карпатському БЗ, Карпатському НПП. Необхідний моніторинг популяцій, пошуки виду на Свидовці та в Мармароських Альпах. Оптимальним для збереження є режим абсолютної заповідності. Заборонено порушення умов існування та збирання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне, ґрунтотвірне, медоносне.

Джерело: Основні джерела інформації Флора УРСР, 1957; Červená kniha, 1999; Sanda, Claudia, Biţă-Nicolae, Barabaş, 2003.