Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Смілка литовська Silene lithuanica Zapał.

Silene lithuanica Zapał. 

Таксономічна належність: Родина Гвоздикові — Caryophyllaceae.

Природоохоронний статус виду: Неоцінений.

Наукове значення: Рідкісна рослина на сх. та пд. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні: Центральноєвропейський вид, ареал якого охоплює Польщу, Литву, Білорусь та Україну. В Україні — на Поліссі, переважно Правобережному. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн.

 

Silene lithuanica Zapał.Чисельність та структура популяцій: Популяції локальні, нерідко багаточисельні, у вигляді густих куртин, або по декілька десятків екземплярів. Місцями спостерігається тенденція до розширення меж популяції.

Причини зміни чисельності: Зривання рослин, витоптування, заліснення.

Умови місцезростання: Зростає на освітлених ділянках із сухими, бідними, піщаними ґрунтами, часто на просіках та протипожежних смугах в соснових лісах, біля доріг, на галявинах та узліссях, вторинних піщаних відшаруваннях. Угруповання кл. KoelerioCorynephoretea. Ксеромезофіт. Псамофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Терофіт. Однорічна рослина, 20–50 см заввишки. Стебло прямостояче, струнке, вгорі вилчасто-розгалужене. Листки сизі, в нижній частині зближені, найнижчі лопаткоподібні, зібрані в розетку, решта листків ланцетні, на верхівці гострі. Квітки пурпурові, зібрані на кінцях гілок і стебла в щиткоподібні напівзонтики. Плід циліндрична коробочка. Цвіте у липні–серпні. Плодоносить у серпні– вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку. Охороняється в Литві, в Україні — в «Черемському», Рівненському та Поліському ПЗ, Шацькому НПП, в ряді заказників Зх. Полісся. Слід виявити та взяти під охорону місцезростання виду в Київській та Чернігівській обл. Заборонено руйнування місць зростання та збирання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Іноді висаджують на присадибних ділянках.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне (закріплює піски).

Джерело: Основні джерела інформації Орлов, 2005; Федорончук, 1997; Екофлора Украї- ни, 2002; Фіторізноманіття Українського Полісся та його охорона, 2006; Флора УССР, 1952; Red Data Book of the Baltic Region. Part 1, 1993.