Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Смілка яйлинська Silene jailensis N.I.Rubtzov (S. caryophylloides auct. non (Poir.) Otth)

Silene jailensis N.I.Rubtzov (S. caryophylloides auct. non (Poir.) Otth)

Таксономічна належність: Родина Гвоздикові — Caryophyllaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Локальний реліктовий ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. макросхил Головного пасма Кримських гір (кліфи у верхів’ях р. Авунда, Гурзуфської яйли, Нікітської яйли та г. Парагельмен). Адм. регіон: Кр.

 

Silene jailensis N.I.Rubtzov (S. caryophylloides auct. non (Poir.) Otth)Чисельність та структура популяцій: Зростає окремими куртинами. У 2001 р. загальна кількість їх становила до 470 особин, у т. ч. в авундинській популяції — 18, гурзуфській — 96, нікітській — 281, парагельменській — 71. Співвідношення прегенеративних та генеративних рослин 1:4.

Причини зміни чисельності: Обмеженість екотопів відповідного типу (очевидно, рослина походить з давнього висотного поясу, який зник у четвертинному періоді в результаті руйнування яйлинського гребеню). Катастрофічно низький рівень насіннєвого розмноження. Насіння знищують гусениці (рід Hadena). Locus classicus практично знищений гербаризаторами (із 33 особин залишилися 4). Існує також загроза з боку альпіністів, які вичищають маршрути від рослин перед змаганнями.

Умови місцезростання: Кліфи з верхньоюрських вапняків з північною орієнтацією (800–1430 м н. р. м.), частково прибровочний край яйли, осипи та колювіальні шлейфи під кліфами. Росте в тріщинах, на поличках, де накопичується ґрунт. Рослинні угруповання належать до порядку Asplenietalia ruta-murariae (кл. Asplenietea trichomanis), дуже розріджені. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Короткогалузистий напівкущик 10–25 см заввишки з висхідними пагонами. Листки трав’яні, видовжено-ланцетні до лінійних 2–5 см завдовжки, супротивні. Квітки по 1-3 на квітконосі, 2,5–3 см в діаметрі, білі. Плід яйцеподібна жовта коробочка до 1,5 см; карпофор 10–14 мм. Цвіте в червні–липні, плодоносить у липні–вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняється в Кримському ПЗ, заказнику місцевого значення «Парагельмен». Заборонено збирання рослин, гербаризацію, порушення умов зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Культивують в Нікітському ботанічному саду — ННЦ УААН.

Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне, протиерозійне, декоративне.

Джерело: Основні джерела інформації Екофлора України, 2002; Ена, Ена, 2001; Никифоров, 2004; Рубцов, 1974; ЧКУ, 1996.