Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Дзвінка кримська (аденофора кримська) Adenophora taurica (Sukacz.) Juz. (A. lilifolia (L.) A.DC. subsp. taurica Sukacz.)

Adenophora taurica (Sukacz.) Juz. (A. lilifolia (L.) A.DC. subsp. taurica Sukacz.)

Таксономічна належність: Родина Дзвоникові — Campanulaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Вузькоендемічний вид, близький до A. lilifolia.

Ареал виду та його поширення в Україні: Гірський Крим. Центральна частина головного пасма Кримських гір. Адм. регіон: Кр.

 

Adenophora taurica (Sukacz.) Juz. (A. lilifolia (L.) A.DC. subsp. taurica Sukacz.)Чисельність та структура популяцій: Розмір популяцій і структура не відомі. Зростає поодиноко чи невеликими групами на схилах Бабуган-яйли.

Причини зміни чисельності: Стенотопність та слабка конкурентна здатність виду, скорочення площ екотопів лісів сосни Коха.

Умови місцезростання: Мезоксеротичні угруповання гірських соснових лісів (Pinus kochiana) з домінуванням лучно-степової осоки низької (Carex humilis) (кл. Erico-Pinetea) та похідні лучностепові угруповання на яйлі. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина до 70 см заввишки. Стебло (одне чи кілька) пряме, голе. Стеблові листки розміщені густо. Листки овально-яйцеподібні 5 см завдовжки та 4 см завширшки, до верху звужені, гострозубчасті. Квітки — світлоголубі або сині дзвоники, зібрані у гроно до 20 см завдовжки. Цвіте у липні–серпні. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням, природне відновлення слабке.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняється в Кримському та Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ. Необхідно досліджувати популяції, контролювати їх динаміку, здійснювати інтродукцію в ботанічні сади. Заборонено вирубування лісів, порушення місць зростання, підпали, збирання рослин та їх гербаризацію.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Основні джерела інформації Вульф, 1969; Флора УРСР, 1961; ЧКУ, 1996; Шеляг- Сосонко, Дидух, 1980.