Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Дзвоники карпатські Campanula carpatica Jacq. (C. reniformis Schur)

Campanula carpatica Jacq. (C. reniformis Schur)Таксономічна належність: Родина Дзвоникові - Campanulaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Реліктовий ендемічний вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Поширений у Зх. (Польща, Словаччина), Сх. (Україна, Румунія) та Пд. (Румунія, Чорногорія) Карпатах. В Україні достовірно відомий лише зі Свидівця, Чорногори та Мармароських Альп. Адм. регіон: Зк.

 

Campanula carpatica Jacq. (C. reniformis Schur)

Чисельність та структура популяцій: Росте окремими групами та поодинці, локальні популяції дифузного типу: займають досить великі площі, але відзначаються низькою щільністю особин, повночленні й відносно стабільні. Є дані, що в деяких локалітетах існує тенденція до зменшення чисельності особин.

Причини зміни чисельності: Головним лімітуючим фактором поширення виду в регіоні є наявність карбонатних субстратів. У деяких місцях (Свидовець) негативний вплив може мати інтенсивне випасання і пов’язана з ним евтрофікація екотопів. Іноді знищують у відносно доступних місцях для пересаджування до альпінаріїв.

Умови місцезростання: У лісовому поясі на карбонатних скелях. Росте на кам’янистих розсипищах, щебенистих малопотужних ґрунтах, здебільшого в угрупованнях союзу Cystopteridion (кл. Asplenietea trichomanis) та кл. Thlaspietea rotundifolii. Мезофіт. Облігатний кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна майже гола або коротко-шорстко-опушена рослина з видовженим, косо горизонтальним кореневищем. Стебло при основі висхідне, 15–40 см заввишки, тонкоборозенчасте, негусто улиснене. Прикореневі листки серцеподібнояйцеподібні, 7–12 см завдовжки, черешкові, видовжені або яйцеподібно-серцеподібні, по краю нерівномірно виїмчасті. Квітки зібрані в небагатоквіткові волотеподібні суцвіття, поодинокі на верхівках гілочок. Чашолистки ланцетні. Віночок голубий, 2–3 см діаметром. Коробочка розкривається отворами при верхівці. Цвіте в червні–липні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карпатському БЗ. Необхідна ретельна охорона скельних екотопів у лісовому поясі. Заборонено збирання рослин у природі для пересаджування в альпінарії, руйнування скельних біотопів, випасання худоби у місцях виростання виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують у багатьох ботанічних садах України, використовують в озелененні, в альпінаріях.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Основні джерела інформації Визначник рослин Українських Карпат, 1977; Флора УРСР, 1961; ЧКУ, 1996.