Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Жимолость голуба (ж. синя) Lonicera caerulea L.

Lonicera caerulea L. Таксономічна належність: Родина Жимолостеві — Caprifoliaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Ендемік флори Європи, реліктовий диз’юнктивноареальний вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Гори Європи (Піренеї, Альпи, Балкани, Карпати, гірське пасмо Шумава). Адм. регіон: Зк.

 

Lonicera caerulea L.Чисельність та структура популяцій: Відомо чотири локалітети на г. Петрос (Чорногора) на висоті 1650–1750 м н. р. м.: у верхів’ї струмка Студений (два локалітети), на пд.-сх. схилі в ур. Ступи, на пн.-зх. схилі в окол. с. Кваси. В ур. Ступи після випалювання рослинності в 1995–1996 рр. лишилось лише три кущі. Біля витоку струмку Студений на площі 3 га збереглось 500 особин виду, менше 1% з них припадає на молоді особини віком до 10 років.

Причини зміни чисельності: Випалювання та вирубування деревно-чагарникового криволісся, випасання худоби.

Умови місцезростання: В ялинових лісах (союз Vaccinio-Piceion) та в угрупованнях сосни гірської (союз Pinion mughi). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Розгалужений кущ до 1,3 м заввишки. Гілки з буруватою корою, яка розщепляється на довгасті смуги, що відслонюються від стовбурця і звисають. Листки довгасто-еліптичні або яйцеподібно-довгасті, 2,5(0,8–4,5) см завдовжки та 1(0,4–3) см завширшки, загострені або тупуваті, біля основи закручені, розсіяноволосисті, молоді — злегка опушені. Квітки на квітконіжках, коротших від віночка. Віночок жовтувато-білий, зовні опушений, 12–15 мм завдовжки. Тичинки виступають з віночка, маточка довша від тичинок. Чашечка маленька, з малопомітними зубцями. Супліддя утворене двома повністю або до середини зрослими ягодами, вкритими спільним покривалом. Цвіте в червні — на початку липня. Розмножується насінням. Плодоношення слабке і не регулярне.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно запровадити суворий режим охорони усіх місцезнаходжень на г. Петрос. Заборонено вирубування криволісся, випасання худоби, випалювання рослинності.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, їстівне, протиерозійне.

Джерело: Основні джерела інформації Игошина, 1955; Флора УРСР, 1961.