Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Левкой запашний Matthiola fragrans Bunge

Matthiola fragrans Bunge

Таксономічна належність: Родина Капустяні (Хрестоцвіті) — Brassicaceae (Cruciferae).

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Рідкісний вид на пд.-зх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Сх.-євразійський зх.-сибірський вид, поширений від бас. р. Сіверський Донець до Південноуральського плато, а також на пд. Зх. Сибіру, пн.-зх. Казахстану. В Україні трапляється по крейдяних відшаруваннях в бас. р. Сіверський Донець (Донецький кряж, пд. відроги Середньоруської височини). Адм. регіони: Хр, Дц, Лг.

 

Matthiola fragrans BungeЧисельність та структура популяцій: Популяції нечисленні, середня щільність дорівнює 2–3 особини на 1 м2, іноді має високу щільність. Площа популяцій від 0,1 га до 20 га.

Причини зміни чисельності: Промислова розробка крейди, неконтрольоване випасання худоби, насадження лісу на крейдяних схилах; вузька екологічна амплітуда виду.

Умови місцезростання: Крейдяні відшарування по схилах берегів річок, балках, рідше на рухливих осипах крейди у підніжжя схилів (переважно пд. або сх. експозиція). Угруповання кл. Helianthemo-Thymetea (порядок Thymo cretacei-Hyssopetalia cretacei). Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Багаторічна білувато-шерстистоповстиста трав’яна рослина 20–50 см заввишки. Стебла прості або галузисті, при основі здерев’янілі. Прикореневі листки черешкові, чисельні, від виїмчасто-зубчастих до пірчасторозсічених, по краю часто хвилясті; стеблові листки — сидячі. Суцвіття — китиця, квітки брудно жовтувато-бурі, 20–25 мм завдовжки, 2,5–3 мм завширшки, пелюстки з лінійним відгином. Плоди — сплощені прямостоячі опушені стручки до 11 см завдовжки, 2,5–3 мм завширшки. Цвіте в кінці травня — на початку липня, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у відділенні «Стрільцівський степ» Луганського ПЗ і у відділені «Крейдова флора» Українського степового ПЗ, а також у ботанічних заказниках та заповідних урочищах. Рекомендується виявляти нові місцезнаходження, контролювати стан популяцій, вирощувати у ботанічних садах. Необхідно створити ботанічні заказники в окол. с. Весела Тарасівка Лутугінського р-ну і с. Попівка Краснодонського р-ну в Луганській обл. Заборонено порушення умов місцезростань виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують в Донецькому ботанічному саду НАН України.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне.

Джерело: Основні джерела інформації Абрамова, 1973; Горелова, Алехин, 2002; Кондра- тюк, Бурда, Остапко, 1985; Красная книга РСФСР, 1988; Луганский государственный заповедник, 1988; Остапко, 2001; Редкие и исчезающие виды растении, грибов и лишайников Ростовской области.