Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Ломикамінь мохоподібний Saxifraga bryoides L.

Saxifraga bryoides L. Таксономічна належність: Родина Ломикаменеві — Saxifragaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середньо-пд.-європейський вид, диз’юнктивно поширений у високогір’ї Середньої та Пд. Європи. В Україні — Карпати: Чорногора (гг. Петрос, Піп Іван) та Мармарош (г. Гропа). Адм. регіони: Ів, Зк.

 

Saxifraga bryoides L.Чисельність та структура популяцій: Популяції мають неповночленні вікові спектри й невеликі розміри з щільністю популяцій 5–10 парціальних кущів на 1 м2.

Причини зміни чисельності: Обмеженість відповідних субстратів (можливо, вид на території України завжди був рідкісним), господарська діяльність людини.

Умови місцезростання: Альпійський пояс на висоті 2000 м н. р. м., у розщілинах скель, на відслоненнях та осипах, в асоціації Festucetum supinae (кл. Salicetea herbaceae). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Подушкоподібний кущик з інтенсивним галуженням коротких кореневищ та численних надземних безрозеткових пагонів 2–5 см завдовжки, лежачих та висхідних й здерев’янілих. Коренева система мичкувата. Вегетативні пагони густо черепитчасто вкриті сидячими ланцетними листками 5–7 мм завдовжки, шкірястими, шорсткими, з довгими щетинками по краях. У пазухах багатьох листків знаходяться майже кулясті розеткові пагони з 5–10 лускоподібними листочками 2–3 мм завдовжки. Репродуктивні пагони висхідні, розсіяно улиснені лінійними листками, 2–5 см завдовжки, одноквіткові, віночок жовтувато-білий. Цвіте у липні–серпні, плодоносить у серпні–вересні. Розмноження переважно вегетативне.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно встановити моніторинг популяцій виду. Заборонено збирання рослин, порушення умов зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне, ґрунтоформуюче.

Джерело: Основні джерела інформації Малиновський, Крічфалушій, 2002; Малиновський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; Чернявська, 1998; Чопик, 1976.