Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Ломикамінь напівзонтиковий Saxifraga pedemontana All. subsp. cymosa Engler (S. cymosa Waldst. et Kit., nom. inval.)

Saxifraga pedemontana All. subsp. cymosa Engler (S. cymosa Waldst. et Kit., nom. inval.)

Таксономічна належність: Родина Ломикаменеві — Saxifragaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний диз’юнктивно поширений вид на межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Гірський середньо-пд.європейський вид. У Карпатах поширений пд.-сх. карпатськобалканський підвид Saxifraga pedemontana All. subsp. cymosa Engler, що, крім України, трапляється у Румунських Карпатах і в горах Балканського п-ова, головним чином у високогір’ї. В Українських Карпатах був відомий з єдиного оселища на г. Кобила у пд. частині Свидовця. Адм. регіон: Зк.

 

Saxifraga pedemontana All. subsp. cymosa Engler (S. cymosa Waldst. et Kit., nom. inval.)Чисельність та структура популяцій: Можливо, популяція зникла, оскільки протягом останніх 70 років наявність виду у його оселищі не вдалося підтвердити.

Причини зміни чисельності: Можливо, причиною зникнення популяції є природне вимирання чи зміна режиму освітлення внаслідок вирубування навколишнього лісу.

Умови місцезростання: Єдина в Україні популяція була приурочена до вогких, затінених конгломератових скель, розташованих посеред букового лісу на висоті 1100 м н. р. м. Реакція ґрунту слабкокисла. Умброфіт, петрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Багаторічна трав’яна рослина, що має форму подушок і утворює куртини. Листкові розетки 3–5 см діаметром формуються на розгалужених, здерев’янілих при основі стеблах. Базальні листки шкірясті, 3–7пальчасто-лопатеві, з тупими лопатями; пластинки коротко опушені, поступово звужуються у широкий черешок. Стеблові листки нечисленні. Квітконосне стебло 5–12 см заввишки. Суцвіття — волоть, утворене 3–7 лійкуватими квітками. Квітконіжки і гіпантій густо вкриті короткими залозистими волосками. Чашолистки лінійно-ланцетні. Пелюстки (8) білі, обернено-ланцетні, 9–15 мм завдовжки. Цвіте у першій половині липня, плодоносить у серпні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Колишнє оселище розташоване поза охоронною територією на важкоприступній скелі і зараз не зазнає активного антропогеннного впливу. Заборонено, у випадку знаходження, збирання, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Протиерозійне, ґрунтотвірне.

Джерело: Основні джерела інформації. Флора УРСР, 1953; Wagner, 1876; Webb, Gornall, 1989.