Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Льон бесарабський Linum basarabicum (Savul. et Rayss) Klokov ex Juz. (L. flavum L. var. basarabicum Săvul. et Rayss)

Linum basarabicum (Savul. et Rayss) Klokov ex Juz. (L. flavum L. var. basarabicum Săvul. et Rayss)

Таксономічна належність: Родина Льонові — Linaceae.

Природоохоронний статус виду: Неоцінений.

Наукове значення: Ендемічний вид.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середня Європа (пд.-сх. частина): Румунія, Молдова (пн.), Україна. В Україні трапляється на Поділлі, головним чином в басейні р. Дністра. Адм. регіони: Тр, Чц, Хм, Вн, Од.

 

Linum basarabicum (Savul. et Rayss) Klokov ex Juz. (L. flavum L. var. basarabicum Săvul. et Rayss)Чисельність та структура популяцій: Росте поодиноко або невеликими групами, часто відокремлено від інших видів роду. Площа всіх місцезнаходжень невелика, популяції нечисельні, з переважанням генеративних особин.

Причини зміни чисельності: Вузька екологічна амплітуда виду та надмірний вплив антропогенних факторів — розробка кар’єрів, рекреація, випас, випалювання.

Умови місцезростання: Трапляється на степових схилах з вапняковим підґрунтям, на вапнякових, гіпсових і сланцевих відслоненнях у складі петрофільних угруповань, переважно на аерованих ґрунтах з надлишковим вмістом мінерального азоту. Росте у складі угруповань союзів Cirsio-Brachypodion pinnati та Astragalo-Stipion кл. Festuco-Brometea. Субксерофіт, геліофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Напівкущик 20–50 см заввишки, що галузиться від основи. Коренева система стрижнева, підземні пагони у вигляді гілок каудекса. Нижні листки у несправжніх розетках, широко-обернено-яйцеподібні, звужені до основи в довгий черешок, з п’ятьма жилками; середні — ланцетно-обернено-яйцеподібні, звужені в короткий черешок, з трьома жилками; верхні — ланцетні; всі загострені на верхівці. Квітки в кількості 2–20 (–25), жовті, зібрані в щиткоподібне суцвіття. Плід куляста коробочка з коротким вістрям на верхівці. Цвіте у червні–липні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в НПП «Подільські Товтри». Включено до переліку видів рослин, що потребують охорони на регіональному рівні у Хмельницькій області. Необхідні контроль стану популяцій та культивування. Заборонено порушення умов зростання, розробка кар’єрів, заліснення схилів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне, медоносне, жироолійне.

Джерело: Основні джерела інформації Любінська, Ковальчук, Матвєєв., 1999; Мороз, 2004.