Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Критмій морський (критмій морський) Crithmum maritimum L.

Crithmum maritimum L.

Таксономічна належність: Родина Селерові (Зонтичні) — Apiaceae (Umbelliferae).

Природоохоронний статус виду: Неоцінений.

Наукове значення: Вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Канарські о-ви, Середземноморське узбережжя Європи та Африки, Чорноморське узбережжя Болгарії, Туреччини, Росії, Грузії; як заносний в Австралії та деяких інших регіонах. В Україні — вздовж Чорноморського берега Криму. Адм. регіон: Кр.

 

Crithmum maritimum L.Чисельність та структура популяцій: Не вивчено, популяції лінійного типу, росте поодинокими особинами або невеликими, але досить щільними групами.

Причини зміни чисельності: Будівля берегозахисних споруджень та рекреаційне перенавантаження екотопів.

Умови місцезростання: Піонерні стадії на абразійних кліфах, ріннєвих пляжах і кекурах. У місцях безпосереднього впливу морських хвиль (постійного зволоження). Характерний вид кл. CrithmoLimonietea. Сукулент, галофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Хамефіт. Літньо-зимовозелений напівкущик з висхідними пагонами 20–60 см заввишки на товстому кореневищі. Листки двічі пірчасторозсічені на ланцетні долі, м’ясисті, жовтозелені, до 5–10 см завдовшки. Квітки дрібні, жовтуваті, зібрані у складний зонтик з багатьма листочками обгортки та обгорточки. Плід — широкоовальний вислоплідник, до 0,6 см. Цвіте у липні–серпні. Плодоносить у серпні–жовтні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в ПЗ Ялтинському гірськолісовому та «Мис Мартьян», у заказнику загальнодержавного значення «Мис Айя». Заборонено порушення місць існування, забудова територій.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Лікарське, харчове.

Джерело: Основні джерела інформації Вульф, 1953; Ена, 1997; Крюкова, Лукс, Привалова и др., 1988.