Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Тирлич жовтий Gentiana lutea L.

Gentiana lutea L.

Таксономічна належність: Родина Тирличеві — Gentianaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Європейський субальпійський реліктовий вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Гори Зх., Ср. та Пд. Європи, зх. частина Малої Азії. В Україні — Карпати (хребти Чорногора, Свидовець, Ґорґани, Мармароські Альпи, Полонина Боржава). Адм. регіони: Ів, Зк.

 

Gentiana lutea L.Чисельність та структура популяцій: У минулому вид був поширений від Ґорґан до Чивчин, але внаслідок масового збору залишилися три ізольовані популяції на гг. Свидівці, Чорногорі та на Попі Івані Мармароському. Популяції повночленні з переважанням генеративних особин. Самопідтримання забезпечується як за рахунок вегетативного, так і генеративного поновлення. Найвища щільність відмічена в умовах малоінтенсивного випасу. За межами наведених популяцій вид трапляється невеликими групами.

Причини зміни чисельності: Випасання, витоптування та масове безконтрольне збирання кореневищ населенням.

Умови місцезростання: В субальпійському та альпійському поясах на висоті 900–1920 м н. р. м. в заростях Pinus mugo, Juniperus sibirica, Duschekia alnobetula (союз Pinion mughi), на біловусникових і щучкових луках (порядок Nardetalia), переважно на схилах пд. експозиції або в днищах карів, на гірсько-лучних ґрунтах, багатих на вапно, а також в угрупованнях союзів Juncion trifidi (кл. Juncetea trifidi), Adenostylion alliariae та Calamagrostion villosea (кл. BetuloAdenostyleea). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з вкороченим багатоголовим кореневищем. Стебло прямостояче, голе, 60–120 см заввишки. Листки прості, шкірясті, овальні або яйцеподібно-еліптичні. Листки прикореневої розетки 10–30 см завдовжки і 4–17 см завширшки, з 5–7 чіткими дуговими жилками. Стеблові листки сидячі, напівстеблообгортні, з 3–5 жилками, менші розеткових. Суцвіття верхівкове, нечітко відмежоване від стебла. Квітки по 3–11 в пазухах верхніх 3–7 пар листків. Чашечка плівчаста, неправильна, майже непомітна. Віночок колесоподібний, 5–7-лопатевий, яскраво-жовтий. Плід коробочка. Насінини дрібні, ширококрилаті. Цвіте в липні–серпні. Плодоносить в серпні–вересні. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у Карпатському НПП, Карпатському БЗ, у заказнику загальнодержавного значення «Апшинецький» (Закарпатська обл.) та ін. Необхідно забезпечити репатріацію в ур. Зелений Жолоб і на Чорногорі. Заборонено збирання рослин, організацію надмірного випасання, стійбищ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Культивують у деяких ботанічних садах.

Господарське та комерційне значення: Лікарське, декоративне.

Джерело: СССР, 1986; Крись, 1971; Малиновський, Царик, Жиляєв та ін., 1998; Флора УРСР, 1957; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976.