Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

Тирлич крапчастий Gentiana punctata L.

Gentiana punctata L. 

Таксономічна належність: Родина Тирличеві — Gentianaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Європейський субальпійський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Гори Середньої Європи (Карпати, Пн. Балкани). В Україні — Чорногора, Свидовець, Ґорґани, Мармароські Альпи, Чивчини (масив ГнєтесаКоманова, г. Сулігул). Адм. регіони: Ів, Зк, Чц.

 

Gentiana punctata L.Чисельність та структура популяцій: Зростає нечисельними групами та поодиноко. Переважають дорослі генеративні та ювенільні особини.

Причини зміни чисельності: Випасання, витоптування та збирання кореневищ населенням.

Умови місцезростання: У субальпійському та альпійському поясах на висоті 1100–1900 м н. р. м. серед соснових стелюхів (союз Pinion mughi), у складі високогірних ацидофільних біловусників (порядок Nardetalia) у западинах і пониженнях, льодовикових котлах у складі ендемічної для Українських Карпат асоціації Hyperico grisebachii-Calamagrostietum villosae, серед субальпійських чагарничкових угруповань (кл. Loiseleurio-Vaccinietea), вздовж верхньої межі лісу в прируслових ділянках і опускається в лісовий пояс (союз Adenostylion alliariae). Росте на свіжих, кислих або слабокислих бідних на вапно гумусних кам’янистих ґрунтах, в умовах освітлення або помірного затінення. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з потовщеним зморшкуватим кореневищем. Стебло прямостояче, голе, 20–60 см заввишки, не галузиться. Листки прості, зелені, шкірясті, яйцеподібні або еліптичні, 6–9 см завдовжки і 3–6 см завширшки, з 3–5 чіткими дуговими жилками. Нижні листки утворюють розетку, верхні — стеблообгортні. Суцвіття верхівкове, нечітко відмежоване від стебла. Квітки майже сидячі, зібрані по (1)2–3(5) в пазухах верхніх 2–3 пар листків. Чашечка, плівчаста, неправильна, майже непомітна. Віночок дзвоникоподібний, шестилопатевий, 2,6–2,9 см завдовжки, яскраво-жовтий, зсередини густо вкритий темними цятками. Плід коробочка, насіння дрібне до 9 мм в діаметрі, крилате. Цвіте в липні–серпні. Плодоносить в серпні–вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у Карпатському БЗ, заказниках загальнодержавного значення «Свидовецькому» (Закарпатська обл.), «Товпишівському» (Івано-Франківська обл.) та на території пам’ятки природи «Урочище Верхнє Озерище» (Івано-Франківська обл.). Заборонено надмірне випасання, збираня кореневищ та рослин в цілому, порушення місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Лікарська, декоративна рослина.

Джерело: Основні джерела інформації Малиновський, Крічфалушій, 2002; Флора УРСР, 1957; ЧКУ, 1996.