Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

АКТЕЯ КОЛОСИСТА, боже тіло, злі ягоди; воронец колосовидный, Actaea spicata

АКТЕЯ КОЛОСИСТА, боже тіло, злі ягоди; воронец колосовидный, Actaea spicata — багаторічна трав'яниста рослина родини жовтецевих, з багатоголовим кореневищем, з неприємним запахом.

Стебло пряме, розгалужене, гладеньке або слабоопушене, біля основи — з бурими лусками, 30—80 см заввишки. Листки чергові, черешкові, двічі трійчастоперисті. Квітки дрібні, правильні, 4—6-пелюсткові, білі, у китицевидному суцвітті. Плід — довгаста чорна ягода. Цвіте у травні — червні.

Поширення. Росте на вододілах та схилах річкових долин, у тінистих широколистяних лісах у лісових районах Лісостепу і в Карпатах.
Сировина. Народна медицина використовує корені, надземну частину і плоди. Рослина неофіцинальна.
Хімічний склад. А. к. потребує дальшого вивчення. Рослина містить алкалоїди. В коренях і плодах знайдено сапоніни, трансако- нітову кислоту; в плодах і насінні — речовини з подразнювальною і наркотичною дією; в насінні є жирна олія; в листках — аскорбінова кислота. Фармакологічні властивості і використання. Препарати А. к. виявляють гіпотензивну, седативну і протималярійну дію. У вітчизняній і зарубіжній народній медицині корені А. к. використовують для лікування ревматизму, базедової хвороби, астми і малярії, при укусах отруйних змій, а також як седативний, проносний та блювотний засіб; надземну частину — при мігрені, носових кровотечах, при деяких психічних і при венеричних захворюваннях та епілепсії; ягоди — при порушенні обміну речовин, при головних болях, артриті й анемії. В народній медицині Сибіру траву і ягоди А. к. використовують для лікування задавненого раку шлунка.
В гомеопатії використовують корені і зрідка траву: при астмі, ревматизмі, захворюваннях шкіри, запаленні м'язів та як заспокійливий засіб.
А. к. — отруйна рослина (особливо плоди)! Сік рослини спричинює на шкірі пухирці і навіть виразки. При отруєнні потерпілому необхідно подати першу допомогу і викликати лікаря.

 

Лікарські рослини.
Енциклопедичний довідник.
За редакцією А.М. Гродзінського.