Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

АВОКАДО, персея американська, Persea americana

АВОКАДО, персея американська, алігато-рова груша; авокадо, Persea americana — вічнозелена плодова тропічна рослина родини лаврових.

Дерево до 20 м заввишки. Листки цілокраї, видовженояйцевидні або еліпсоїдні, 10—20 см завдовжки і 3— 10 см завширшки. Квітки дрібні, двостатеві, зеленаво-жовті, зібрані в невелику волоть або напів- зонтик. Плід — м'ясиста кістянка; формою і розміром схожий на грушу.
Поширення. Батьківщина — Центральна Америка, південна частина Мексіки. В СРСР — у культурі (Чорноморське узбережжя Кавказу).
Сировина. Як дієтичний і лікувальний продукт вживають плоди. В народній медицині, крім цього, використовують листя і шкірку плодів.
Хімічний склад. До складу плодів входять жири (до 30 % ), білки (1,5—4%), вітаміни (А, В1, В6, РР, К, пантотенова кислота), невелика кількість цукрів, солі калію, натрію, фосфору, заліза, кальцію тощо. Листки містять абакатин, який за якостями і дією перевищує алкалоїд теобромін.

Використання. Плоди використовують свіжими, в салатах, кремах, пюре, супах, для приготування бутербродів і виготовлення морозива; їх консервують і заморожують. Корисно вживати плоди при анемії, атеросклерозі, цукровому діабеті, гіпертонії, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, особливо при гастритах зі зниженою кислотністю шлункового соку. М'якуш плодів використовують і для виготовлення косметичних кремів. Відвар листя і шкірку плодів використовують як глистогінний засіб і при лікуванні ентеритів. У Франції на основі олії авокадо створено препарат, яким лікують екземи, склеродермію, артрози, ураження міжзубної тканини (піорея)

Лікарські рослини.
Енциклопедичний довідник.
За редакцією А.М. Гродзінського.