Природно-заповідний фонд Полтавської області

Banners

GISMETEO: Погода по г.Полтава

АБУТИЛОН ТЕОФРАСТА, канатник Теофраста, Abutilon theophrastii

АБУТИЛОН ТЕОФРАСТА, канатник; канатник Теофраста, Abutilon theophrastii — однорічна трав'яниста рослина родини мальвових. Уся рослина вкрита м'якими відлеглими волосками.

Стебло пряме, 40—150 см заввишки. Листки чергові, великі, округло- серцевидні, цілісні, довгочерешкові. Квітки правильні, двостатеві, жовті, 5-пелюсткові, одиничні або в китицевидно-вологистих суцвіттях. Плід — складна листянка. Цвіте у червні — серпні.
Поширення. Росте на засмічених місцях у Лісостепу та в Степу. Сировина. Використовують квітки, листя, коріння і насіння. Рослина неофіцинальна. Хімічний склад. Корені абутилону містять сапоніни і флавоноїди; листки — рутин; у насінні є жирна олія (16 — 19%), білки (20 %), сліди алкалоїдів.

Використання. В народній медицині А. т. досить широко застосовували. Так, настій квіток використовували як потогінний засіб, відвар коріння — як замінник алтеї лікарської (від кашлю, захворювань шкіри, що супроводяться запаленнями, від проносу і гастралгії). Препарати з листя використовували при лікуванні гонореї, карбункулів, як ранозагоювальні й тонізуючі засоби. Ще популярнішим, особливо в китайській та тібетській медицині, було насіння. Його використовували як протигарячковий, пом'якшувальний, обволікаючий, в'яжучий, послаблюючий і сечогінний засіб. Ним лікували дизентерію, хронічний апендицит, захворювання очей, зокрема катаракту.

Лікарські рослини.
Енциклопедичний довідник.
За редакцією А.М. Гродзінського.